Skaitmeninės savaitės 2025

 

Skaitmeninės savaitės 2025 (angl. ALL DIGITAL Weeks) – visoje Europoje organizuojama kasmetinė skaitmeninės įtraukties ir skaitmeninių įgūdžių ugdymo akcija, kuri siekia paskatinti ES šalių piliečius nuolat tobulinti savo skaitmeninius įgūdžius, atrasti technologijas, jų kuriamą naudą, pasinaudoti skaitmeninėmis galimybėmis savo kasdienėje bei profesinėje veikloje. Akcija vyksta nuo 2010 m. ir kasmet padeda apie 100 000 europiečių iš daugiau nei 20 Europos šalių susipažinti su technologijomis ir pasisemti įkvėpimo pasinaudoti technologijų teikiamomis galimybėmis.

Akcija vyksta kovo 17 – balandžio 4 d.

Akcijos koordinatorius Lietuvoje – asociacija „Langas į ateitį“.

Informacija apie akciją Europoje: www.alldigitalweeks.eu

Kodėl akcija yra aktuali ir reikalinga?

  • 90 proc. darbų yra būtini skaitmeniniai įgūdžiai;
  • 44 proc. europiečių turi nepakankamai skaitmeninių įgūdžių, kad galėtų visapusiškai pasinaudoti technologijų teikiamomis galimybėmis.

 

Informacija renginių organizatoriams

Šiame skyrelyje dalinamės informacija apie akcijos veiklas, metodine medžiaga ir informacija, kuria kvietėme naudotis akcijos „Skaitmeninės savaitės 2025“ veiklų ir renginių organizavimui.

Skaitmeninių savaičių rezultatai

Dėkojame visiems dalyvavusiems akcijoje!

Prizai skiriami šioms 10-imčiai aktyviausių organizacijų.

  • Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešoji biblioteka;
  • Kauno Prano Daunio ugdymo centras;
  • Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka;
  • Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešoji biblioteka;
  • Mažeikių Henriko Nagio viešoji biblioteka;
  • Rokiškio rajono savivaldybės Juozo Keliuočio viešoji biblioteka;
  • Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka;
  • Lietuvos audiosensorinė biblioteka;
  • Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka;
  • Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešoji biblioteka.

Daugiau informacijos apie akcijos rezultatus skaitykite čia.

 

Atributika

 

Akcijos grotažymės
  • #ADWeeks2025
  • #AllDigitalWeeks
  • #SkaitmeninesSavaites

 

Akcijos veikla: protų mūšis bibliotekoje

Akcijos metu bibliotekoje kviečiame surengti projekto „Prisijungusi Lietuva: skaitmeninių įgūdžių tobulinimas“ protų mūšio turnyrą „Ar gerai pažįstame viešąsias e. paslaugas?“.

Protų mūšio klausimai yra vidutinio sudėtingumo, jis skirtas suaugusiems gyventojams. Pagrindinės temos – faktai apie viešąsias e. paslaugas, jų įvairovę ir teikiamas galimybes, saugesnį naudojimąsi paslaugomis. Protų mūšis – tai įdomus būdas paskatinti dalyvių kūrybišką mąstymą bei pagilinti jų skaitmeninio raštingumo žinias.

Protų mūšio klausimų teiraukitės e. paštu .

 

Akcijos veikla: internetinis seminaras „Kaip kalbėti su tėvais ir padėti vaikams gyventi skaitmeniniame pasaulyje“

Kovo 25 d. 10 val. pakviesime į nemokamą internetinį seminarą, skirtą bibliotekų ir švietimo darbuotojams. Seminaro trukmė – 1,5 val.

Dėmesys – svarbiausia, ką iš mūsų pasiima technologijos. Tai brangiausia skaitmeninio pasaulio prekė. Teisininkai kalba apie naujas teises skaitmeniniame pasaulyje, o psichikos sveikatos specialistai – apie augančias naujas priklausomybes, vienišumą, depresijas. Kokių naujų elgesio priklausomybių esama? Kada interneto naudojimas tampa probleminiu? Kaip suprasti, kad jau esu rizikos zonoje? Kiek laiko prie ekrano yra normalu, o kiek – jau per daug? Ką galiu daryti kitaip? Kaip susitarti su vaikais? Nuo ko pradėti?

Technologijos neabejotinai yra puikūs šiuolaikinių žmonių pagalbininkai. Bet – būtina jas valdyti sąmoningai, norint apsaugoti save ir savo vaikų fizinę ir psichikos sveikatą.

Apie tai kalbės Skaitmeninės etikos centro įkūrėja, komunikacijos ekspertė Renata Gaudinskaitė. Lektorė tyrinėja technologijų poveikį psichikos ir fizinei sveikatai nacionaliniuose bei tarptautiniuose tyrimuose drauge su Vilniaus universiteto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkais siekiant sumažinti žalingą technologijų poveikį jaunų žmonių psichikos ir fizinei sveikatai.

Registruotis į seminarą prašome iš anksto, vietų skaičius ribotas.

 

Akcijos veikla: internetinė transliacija

Balandžio 3 d. 11 val. kviečiame žiūrėti tiesioginę transliaciją internetu „Viešosios e. paslaugos ateityje: kokių naujovių tikėtis?“.

Transliacijos trukmė – iki 1 val.

Laidos metu kartu su Valstybės skaitmeninių sprendimų agentūra apžvelgsime naujausias valstybės elektroninių paslaugų, skirtų gyventojams, vystymosi tendencijas. Aptarsime šiuo metu vystomas naujas viešąsias e. paslaugas, kurios prisidės prie patogesnes kasdienybės. Taip pat susipažinsime su technologijų naujovėmis, kurias artimiausiu metu numatoma pritaikyti e. paslaugoms.

Transliacijos pranešėjai: Valstybės skaitmeninių sprendimų agentūros Informacinių sistemų departamento direktorius Žydrūnas Nevardauskas ir Valstybės skaitmeninių sprendimų agentūros Skaitmeninių iniciatyvų skyriaus patarėjas Linas Česnulis. Transliaciją moderuos LRT žurnalistė Karolina Panto.

 

Akcijos veikla: pasitikrinkime žinias su ESET

ESET pristato interaktyvų testą apie skaitmeninį saugumą. Kartais skaitmeninio ar kibernetinio saugumo sąvoka gali atrodyti gąsdinanti, sudėtinga ar net neaktuali. Parengti 10 klausimų padės geriau suvokti skaitmeninio saugumo svarbą. ESET kviečia atsakyti į visus 10 klausimų teisingai ir dalyvauti ESET prizų dalybose! Testą galite spręsti kiek norite kartų, o balandžio 4 d. bus išrinkti 10 dalyvių, kuriems atiteks ESET dovanos.

Testą spręskite čia.

Papildoma informacija norintiems sužinoti daugiau apie kibernetinį saugumą:

 

Akcijos veikla: #EUCodeWeek „Merginų skaitmeninė savaitė“

Prisijunkite prie kovo 24-28 d. vyksiančios #EUCodeWeek „Merginų skaitmeninės savaitės“, kurios tikslas – įkvėpti visas merginas atrasti įdomų technologijų ir skaitmeninių profesijų pasaulį. Padėkite moksleiviams atskleisti savo galimybes STE(A)M srityse ir išbandyti, kaip toli gali nuvesti jų įgūdžiai.

Idėjų bei išteklių kviečiame ieškoti #EUCodeWeek svetainėje. Paskelbkite savo veiklą akcijos žemėlapyje https://codeweek.eu/events, pažymėdami ją grotažyme #GirlsinDigital.

Daugiau informacijos

 

Akcijos veikla: konkursas jaunimui „IT mentorystė @ Skaitmeninės savaitės“

Projekto „Skaitmeninės atskirties mažinimas keičiantis kartų patirtimi“ partneriai rengia vyresniojo amžiaus asmenims skirtas gaires „Kaip išgyventi skaitmeniniame pasaulyje“, ir šiuo konkursu kviečia jaunimą prisidėti jas kuriant!

Konkurso sąlygos

 

Akcijos veikla: dalyvaukite Europos renginiuose

Akcijos organizatoriai ALL DIGITAL EUROPE rengia internetinius renginius (jie vyksta anglų kalba). Kviečiame su jais susipažinti ir juose dalyvauti!

 

Akcijos pristatymo transliacija

2025 m. vasario 25 d. surengta vaizdo transliacija internetu, kurioje pristatyta artėjanti akcija „Skaitmeninės savaitės 2025“ ir dalyvavimo jos veiklose galimybės. .

Transliacijos įrašas

 

Akcijos renginių žemėlapis

„Skaitmeninės savaitės 2025“ renginiai Lietuvoje ir visoje Europoje skelbiami šiame žemėlapyje.

Kviečiame žemėlapyje užregistruoti Lietuvoje jūsų planuojamus akcijos renginius.

  1. Puslapio viršuje dešinėje pasirinkite ADD YOUR EVENT ON THE MAP.
  2. Pirmiausia susikurkite paskyrą (jei jos neturite) – spauskite „Register“, nurodykite savo e. paštą, atstovaujamą organizaciją ir sugalvokite slaptažodį.
  3. Nurodykite prašomą informaciją apie renginį, užpildydami privalomus laukus, pažymėtus *.
  4. Kai viską užpildysite, spauskite SUBMIT EVENT.

Detalus (žingsnis po žingsnio) registracijos paaiškinimas

Ačiū už bendradarbiavimą ir atstovavimą Lietuvai Europoje!

 

Veiklų metodinė medžiaga

Šiame skyrelyje dalinamės įvairia medžiaga ir nuorodomis, kurios gali būti naudingos organizuojant veiklas ir renginius. Kviečiame ją pritaikyti savo ir akcijos dalyvių poreikiams.

Medijų raštingumo ugdymas moksleiviams

Svetainėje https://medijos.epilietis.eu skelbiama metodinė medžiaga medijų raštingumo ir kritinio mąstymo ugdymui. Medžiaga skirta 1-12 klasių moksleivių edukacijai šešiomis temomis: saugus elgesys internete, asmens duomenų apsauga ir privatumas, kaip atpažinti dezinformaciją, kaip atpažinti socialinę inžineriją, etiškas elgesys socialiniuose tinkluose ir skaitmeninė veikla. Metodinę medžiagą sudaro metodinės rekomendacijos švietėjams, pamokų planų pavyzdžiai bei praktinės užduotys.

Testai

 

Akcijos rezultatų ataskaita

Pasibaigus „Skaitmeninėms savaitėms 2025“, kviečiame bibliotekas, mokyklas ir kitas organizacijas, rengusias veiklas savo bendruomenėms, pasidalinti informacija apie organizuotas veiklas užpildant šią ataskaitos formą.

Ataskaitos lauksime pasibaigus visai akcijai, iki 2025 m. balandžio 14 d. Tikimės tik vienos ataskaitos iš kiekvienos organizacijos (viešųjų bibliotekų prašytume į vieną ataskaitą įtraukti ir filialuose vykusias veiklas).

Visoms anketas užpildžiusioms organizacijoms paruošime dalyvavimo akcijoje pažymėjimus, o 10-iai aktyviausiai akcijoje dalyvavusių organizacijų įteiksime prizus.