Daugybę privalumų teikiantis internetas gali tapti pavojinga patyčių ir kitų skriaudų erdve mūsų vaikams. Šiuos ir kitus interneto pavojus pastebi tiek mokytojai, tiek tėvai, tiek ir viešųjų bibliotekų darbuotojai. Jie rūpinasi, kaip vaikams geriau perteikti žinią apie saugų ir etišką naudojimąsi internetu.

Švietimo informacinių technologijų centro 2016 m. užsakytas kiekybinis internetu besinaudojančių tėvų ir paauglių nuomonės tyrimas rodo, kad dažniausiai jų sutinkamos grėsmės internete yra kompiuterių virusai (72 proc.) ir nepageidaujami elektroniniai laiškai (68 proc.). Tyrime dalyvavę tėvai ir paaugliai paminėjo ir kitus pažeidimus: neteisėto ir žalingo turinio informacija (rasizmas, sadizmas, pornografija ir kt.) internete; informacijos ir paskyros duomenų klastojimas socialiniuose tinkluose; duomenų išviliojimas apgaulės būdu.

 „Nekeista, kad naršydami internete vaikai ir jaunuoliai randa tiek naudingų dalykų, tiek susiduria su pavojais. Vykdydami Saugesnio interneto projektą siekiame išmokyti vaikus atpažinti netinkamą ir net žalingą turinį, tinkamai į jį reaguoti, nepakenkti sau bei kitiems. Projekto metu nuolat ieškome būdų, kaip su šia žinia pasiekti suaugusiuosius ir vaikus visoje Lietuvoje“, – teigia asociacijos „Langas į ateitį“ direktorė Loreta Križinauskienė.

 Šioje veikloje asociacijai aktyviai padeda visoje šalyje esančių viešųjų bibliotekų darbuotojai, kurie bibliotekose organizuoja įvairiausias šviečiamąsias veiklas ir užsiėmimus vaikams, bendradarbiauja su mokyklomis ir vietos bendruomene.

 Arina Keturkaitė, Kaišiadorių viešosios bibliotekos Žiežmarių filialo bibliotekininkė, teigia, kad vaikai dažnai susiduria su patyčiomis internete. Neretai jie gauna ir necenzūrinius laiškus.

 Vilniaus miesto savivaldybės centrinės vaikų bibliotekos „Saulutė“ vyr. bibliotekininkė Renata Lipskienė mums pasakoja, kad saugumo problemos dažniausiai kyla dėl pačių vaikų nežinojimo ar per didelio pasitikėjimo draugais. „Kartais vaikai taip įsijaučia į žaidimą, kurį vienu metu žaidžia keliese, kad darbuotojoms tenka tapti taikdarėmis ir spręsti kilusius konfliktus tarp vaikų dėl kažkurio žaidėjo nesąžiningumo – dėl  pasisavintų ar „pasiskolintų“ ir negrąžintų kito žaidėjo uždirbtų taškų ar virtualių pinigų, dėl pasinaudojimo svetimu prisijungimo prie žaidimo vardu.“

 Minėto tyrimo duomenimis, dauguma tyrimo dalyvių mano, kad vaikus reikia mokyti saugiai naudotis internetu ir patys tai daro, 32 proc. laikosi nuomonės, kad to turėtų būti mokoma mokykloje, o 2 proc. įsitikinę, kad vaikų nereikia mokyti saugaus naudojimosi internetu – jie visko pakankamai išmoksta patys ar iš draugų.

 „Labai svarbu, kad bibliotekos lankytojai, taip pat ir vaikai, išmoktų saugiai ir atsakingai naršyti internete bei naudotis kompiuteriais. Vaikus, o kartais ir suaugusius, būtina supažindinti su pagrindinėmis naudojimosi kompiuteriais taisyklėmis: nepamiršti atsijungti nuo savo paskyrų ir duomenų baigus darbą, nedalinti kitiems savo prisijungimo duomenų, neskelbti informacijos apie save ir savo pažįstamus, nesilankyti nesaugiuose puslapiuose ir panašiai“, – sako Renata Lipskienė.

 Bibliotekininkė taip pat pabrėžia, kad dažniausiai pagrindinius saugaus naršymo internete žingsnius tenka priminti suaugusiems, mat jie išeidami iš bibliotekos dažniausiai neatsijungia nuo savo feisbuko ar e. pašto paskyros. Vaikai tokias klaidas daro rečiau.

Visai netrukus, kovo 27 d. asociacija „Langas į ateitį“ jau septintą kartą pakvies visus Lietuvos interneto vartotojus dalyvauti ES akcijoje „Interneto savaitė 2017“ (angl. Get Online Week 2017), kurios viena iš pagrindinių temų šiais metais – saugus elgesys internete naudojantis e. paslaugomis ir savo tapatybės apsauga. Visą savaitę vyks renginiai, bus siūloma naujausia mokomoji medžiaga, testai, saugaus elgesio internete patarimai vaikams ir suaugusiems. Daugiau informacijos – epilietis.eu/savaite.

  Europos Sąjungos šalyse vykdomą Europos Komisijos projektą „Saugesnis internetas“ Lietuvoje įgyvendina Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo informacinių technologijų centras (ITC), Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT), asociacija „Langas į ateitį“ ir VšĮ „Vaikų linija“, bendradarbiaudamos su viešojo ir privataus sektoriaus partneriais. Apie tai – svetainėje www.draugiskasinternetas.lt.