Vasario 4-9 d. dienomis vykę Saugesnio interneto savaitės renginiai sulaukė gausaus susidomėjusiųjų būrio. Akcijos veiklose šiemet dalyvavo apie 12 tūkst. lankytojų: ir suaugusių, ir vaikų. Jie rinkosi į renginius bibliotekose, dalyvavo mokyklose organizuotuose lipdinių ir vaizdo klipų konkursuose, diskutavo apie patyčias. Visų šių veiklų tikslą atspindi pagrindinis savaitės šūkis – „Kurkime geresnį internetą kartu!“

Mokiniai dar ir po diskusijos turėjo klausimų žinomiems Lietuvos socialinių tinklų influenceriams bei vlogeriams: Viktorijai Šaulytei (sokoladass), Edvinui Navickui (3dvinas) ir Giedrei Valavičiūtei (Dydis nesvarbu) bei renginio moderatoriui Ignui Leliui: vieni domėjosi, kaip galima tapti influenceriu, kiti norėjo tiesiog nusifotografuoti. Diskusija „Šiandien tu – rytoj apie tave!“ apie patyčias internete sudomino pusantro šimto mokinių. Ir nieko keisto – diskusijos dalyviai labai atvirai dalijosi savo patirtimi, patarė, ką daryti ir kaip elgtis susidūrus su patyčiomis. Po klausimo „Kas iš jūsų esate patyrę patyčias“ pakilęs rankų miškas paliudijo – tema tikrai aktuali.

Bibliotekose – veiklos ir vaikams, ir suaugusiems

Saugesnio interneto savaitės proga renginius organizavo 67 bibliotekos – Lietuvos nacionalinė M. Mažvydo biblioteka, Lietuvos aklųjų biblioteka, apskričių, savivaldybių viešosios bibliotekos ir 550 jų filialų miestuose bei kaimuose.

Saugesnio interneto savaitės veiklos bibliotekose sukvietė daugiau kaip 10 tūkst. dalyvių: 4 500 vaikų, 3 200 jaunuolių, 2 300 suaugusių. Vaikai aiškinosi, kokias nuotraukas galima skelbti internete, mokėsi kurti saugius slaptažodžius, žaidė įvairius žaidimus, per kuriuos galėjo įsitikinti: yra ką veikti ir be kompiuterio, planšetės ar mobilaus telefono.

Vaikai bei paaugliai žaidė simuliacinį žaidimą „Geresnis internetas – visų mūsų atsakomybė!”, suaugusieji turėjo progos sužinoti apie privatumo ir asmens duomenų apsaugą internete, apie išmanų ir saugų „Gmail“ e. pašto naudojimą.

Saugus internetas pražysta gėlėmis

Keliems šimtas Lietuvos moksleivių Saugesnio interneto savaitės renginiai prasidėjo kur kas anksčiau, nei ši savaitė oficialiai startavo – tai moksleiviai, dalyvavę konkursuose. 1-4 klasių moksleiviai labai susidomėjo lipdinių konkursu „Draugiškas internetas“. Vaikai, lipdydami iš molio, plastilino, netgi iš sniego, stengėsi pavaizduoti, kas jiems asocijuojasi su draugišku internetu. Vienas populiariausių lipdinių buvo draugiško interneto simbolis meškiukas, bet pasitaikė ir tokių, kuriems saugus internetas asocijuojasi netgi su liūtu, kuriems nuo draugiško interneto kompiuteris pražysta gėlėmis, o dar kiti vaizdavo, kas jiems naršant internete suteikia daugiausia džiaugsmo.

Konkurso organizatoriai sulaukė net 226 darbų iš 37 mokyklų. Nugalėtojai apdovanoti prizais, jų darbai bus atspausdinti 3D spausdintuvu.

Įvairiais aspektais apie saugų internetą, apie privačių duomenų atskleidimo internete ar sekstingo grėsmes kalbėjo 9-12 klasių jaunuoliai, atsiuntę vaizdo klipus konkursui „Kurkime geresnį internetą kartu!“ Jo organizatorius pasiekė ir vaidybiniai, ir animaciniai vaizdo klipai, kurių autoriai vaizdžiai pademonstravo, kokių problemų galima sulaukti pasigyrus Facebook socialiniame tinkle apie atostogas ar nusiuntus draugui labai asmeniškas nuotraukas.

„Džiaugiamės, kad tiek daug žmonių – ir vaikų, ir suaugusių – dalyvavo Saugesnio interneto savaitės renginiuose. Sulaukėme daug atsiliepimų iš bibliotekų, iš renginių dalyvių apie jiems patikusias veiklas, apie gerai praleistą laiką ir įgytas žinias, kurios padės saugiau elgtis internete, – kalbėjo asociacijos „Langas į ateitį“ ekspertė Rita Šukytė. – Taip pat naudodamasi proga labai noriu padėkoti visiems bibliotekininkams, organizavusiems veiklas, jų dalyviams ir mokiniams, atsiuntusiems savo kūrinius konkursams. Tikrai neabejoju – visos šios žinios, patarimai ir rekomendacijos padės mums visiems drauge kurti saugesnį internetą“.

Daugiau informacijos apie Saugesnio interneto savaitės renginius ir konkursų nugalėtojus – interneto svetainėse www.prisijungusi.lt ir www.epilietis.eu.

Nuotraukose: Saugesnio interneto savaitės renginiai Alytaus J. Kunčino viešojoje bibliotekoje (Aurelijos Sukadelskaitės nuotr.) ir Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Vygaudo Juozaičio nuotr.)