Asociacija „Langas į ateitį“ mini jau antrąjį savo veiklos dešimtmetį. Prieš 20 metų Lietuvos verslo įmonės paskelbė apie unikalų Lietuvoje verslo paramos informacinės visuomenės plėtrai projektą – aljansą „Langas į ateitį“, kurio tikslas inicijuoti verslo ir valdžios institucijų bendradarbiavimą skatinant visuomenę naudotis informacinėmis technologijomis ir mažinti Lietuvos skaitmeninę perskyrą.

Per šį laikotarpį asociacijos „Langas į ateitį“ surengtose skaitmeninio raštingumo ugdymo veiklose dalyvavo per 500 tūkst. šalies gyventojų. Prisidėta ir prie to, kad visoje Lietuvoje veikia bendromis verslo ir valdžios pastangomis įsteigtas daugiau kaip 1200 viešųjų interneto prieigos taškų tinklas viešosiose bibliotekose. Lietuvos vardas daug kartų minėtas europiniuose apdovanojimuose už sėkmingus skaitmeninio raštingumo projektų rezultatus, išbandyta ir pritaikyta geroji ES šalių patirtis.

Kodėl viskas prasidėjo?

Į aljansą „Langas į ateitį“ 2002 metų gegužę susibūrė Lietuvos verslo lyderės: telekomunikacijų bendrovės „Omnitel“ ir „Lietuvos telekomas“ (abi dabar „Telia“), bankai „Hansabankas“ (dabar „Swedbank“) ir „SEB Vilniaus bankas“ bei didžiausios Lietuvos IT bendrovės – „Alna“ ir „Sonex“ (dabar „ATEA“). Iniciatyva pasiteisino – aljanso veiklą kuriant žinių visuomenę palaikė Prezidentūra, Vyriausybė, įsitraukė daugiau atsakingų verslo organizacijų, asociacijų bei NVO. 2013 m. Europos Komisijos kvietimu, asociacija „Langas į ateitį“ ėmėsi iniciatyvos Lietuvoje suburti dar ir Nacionalinę skaitmeninę koaliciją, vienijančią už skaitmeninę pažangą atsakingas valdžios institucijas, daugelį universitetų, asociacijų ir mokymo teikėjų, siekiančių koordinuoti savo veiksmus ugdant skaitmeninius įgūdžius.

„Sėkmingai šalies plėtrai užtikrinti buvo būtina kardinaliai pakeisti situaciją, suteikti šalies gyventojams prieigą prie interneto ir įrangos, pasiūlyti išmokti ir pasinaudoti interneto teikiamomis galimybėmis. Verslas buvo pasiruošęs kurti ir teikti e. paslaugas, tačiau mažas interneto naudojimas stabdė naujų elektroninių paslaugų atsiradimą, o paslaugų trūkumas, savo ruožtu, mažino motyvaciją tapti naujais interneto naudotojais. Asociacijos „Langas į ateitį“ iniciavimas buvo vienas iš sprendimo būdų” — teigia Arūnas Bartusevičius, vienos iš asociacijos steigėjų UAB „Atea Lietuva“ generalinis direktorius.

Šios iniciatyvos pradžioje 2002 m. interneto skverbtis Lietuvoje buvo 14 proc. ir gerokai atsiliko nuo Europos Sąjungos (ES) vidurkio 40 proc. Tuo tarpu 2021 metais Europos Komisijai paskelbus Skaitmeninės ekonomikos ir visuomenės indekso (DESI) rezultatus, Lietuva, surinkusi 51,8 balo, užima 14-ą vietą tarp 27 ES valstybių narių ir viršija ES vidurkį.

Nemokamas internetas – viešosiose bibliotekose

Asociacijos veiklos pradžioje interneto skverbtis Lietuvoje tebuvo 14 proc. (šiandien – 84 proc.), daugelis gyventojų neturėjo nei įrangos, nei interneto, nei įgūdžių jais naudotis. Tad pirmoji „Langas į ateitį“ veikla buvo steigti viešuosius interneto prieigos taškus (VIPT) – vietas, kuriose gyventojai galėtų nemokamai pasinaudoti kompiuteriais ir internetu. Viešųjų interneto prieigos taškų tinklas prasidėjo nuo 66 taškų, įsteigtų privataus verslo lėšomis. „Pirmieji du viešieji interneto centrai duris atvėrė 2002 m. birželio 12 d. Alytuje“, — prisimena Loreta Križinauskienė, asociacijos „Langas į ateitį“ valdybos pirmininkė. — „Tai buvo didelis įvykis šalies gyvenime, sveikinimą bendruomenei perdavė ir Prezidentas Valdas Adamkus. Mažesnių miestų ir kaimų gyventojai pirmą kartą įgijo galimybę nemokamai naudotis informacinėmis galimybėmis, kurios kitokiu būdu būtų jiems neprieinamos.“

Įvertinus teigiamą projekto poveikį ir gyventojų norą prisijaukinti skaitmenines technologijas, prie VIPT tinklo plėtros prisidėjo savivaldybės, Vyriausybė, Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, įgyvendindama Bilo ir Melindos Geitsų fondo finansuotą „Bibliotekos pažangai“ projektą.

Šiuo metu Lietuvoje veikia vienas iš plačiausių VIPT tinklų Europoje. Viešosiose bibliotekose tiek miestuose, tiek kaimiškose vietovėse gyventojai gali nemokamai naudotis kompiuteriais ir internetu, čia rengiami skaitmeninio raštingumo mokymai, organizuojami įvairūs skatinimo renginiai.

Skaitmeninio raštingumo mokymai visiems

2003 m. pradėta skaitmeninio raštingumo mokymų gyventojams veikla tęsiama ir šiandien. Pirmaisiais asociacijos veiklos metais, atsižvelgiant į gyventojų norą mokytis, buvo pradėti rengti skaitmeninio raštingumo pradmenų mokymai nacionaliniu mastu, vėliau jie papildyti naudojimosi elektroninėmis verslo ir valdžios paslaugomis, saugesnio interneto temomis. Pradmenų mokymai visos šalies gyventojams padėjo susidraugauti su kompiuteriu, kad jis taptų patogia kasdienio darbo priemone ar gerokai palengvintų prieigą prie daugelio paslaugų.

Neseniai pasibaigusio nacionalinio projekto „Prisijungusi Lietuva“ rezultatai įtikinamai parodė, kad šiandien gyventojai supranta skaitmeninių įgūdžių svarbą ir siekia juos tobulinti. Projekto metu šalies vietos bendruomenės buvo skatinamos ugdyti skaitmeninius gebėjimus bei aktyviau dalyvauti skaitmeninėje erdvėje. Skaitmeninio raštingumo mokymus viešosiose bibliotekose bei internetu pasirinko daugiau kaip 104 tūkst. dalyvių, 120 vietos bendruomenių dalį savo veiklų perkėlė į internetinę erdvę, 10 tūkst. jaunuolių dalyvavo informacinių ir ryšių technologijų specialybes pristatančiuose renginiuose. Projektas išugdė gausų savanorių – skaitmeninių lyderių ir e. skautų – būrį, kurie paskatino ir padėjo savo bendruomenėms nariams ugdyti būtinus šiandienai įgūdžius. Projektui „Prisijungusi Lietuva“ pasibaigus ir toliau gyventojai kviečiami naudotis svetainės www.prisijungusi.lt savarankiško mokymosi medžiaga.

„Asociacijos „Langas į ateitį“ skaitmeninio raštingumo ugdymo veiklose dalyvavo daugiau kaip 500 tūkst. gyventojų, didžiausia dalis – mažųjų miestų ir kaimų gyventojai. Neabejoju, kad savo veikla reikšmingai prisidėjome prie šiuolaikinės Lietuvos kūrimo“, — pabrėžia Loreta Križinauskienė.

Patirtimi dalinamasi su kitomis ES šalimis

Asociacija „Langas į ateitį“ yra aktyvi skaitmeninio raštingumo ugdymo organizacijas vienijančios asociacijose ALL DIGITAL bei saugesnio interneto centrų tinklo INSAFE narė. „Kartu su kitų ES šalių partneriais dalyvaujame ir tarptautiniuose projektuose. Šių projektų temų spektras labai platus – nuo skaitmeninių priemonių e. demokratijai skatinti Europoje iki kartų bendradarbiavimo. Bendra tai, kad visi jie paskatino mus savo veikloje išbandyti naujoves, pritaikyti kitų Europos šalių skaitmeninių įgūdžių ugdymo ir skatinimo metodiką Lietuvoje vykdomiems projektams“, – tarptautinės patirties privalumus vardija asociacijos „Langas į ateitį“ direktorė Rita Šukytė.

Asociacijos darbų prasmę bei mastą liudija ir gauti tarptautiniai apdovanojimai, garsinę asociaciją „Langas į ateitį“ bei Lietuvą. Iš jų galima paminėti reikšmingiausius: Pasaulio viršūnių apdovanojimų nacionalinio konkurso nominacija „Geriausias e. turinio projektas“ (2007 m.); EK e-Inclusion I vietos apdovanojimas „Skaitmeninis raštingumas“ (2008 m.); EK RegioStars apdovanojimas „Informacinių ir komunikacinių technologijų pritaikymo e. įtraukimui“ (2010 m.), I-osios vietos ALL DIGITAL apdovanojimas projektui „Generation0101“ Geriausio bendradarbiavimo projekto kategorijoje (2017 m.), ALL DIGITAL geriausio e. turinio konkurso finalininkas (2019 m. ir 2020 m.).

„Tobulėjant skaitmeninėms technologijoms, augant jų teikiamoms galimybėms, asociacijos veikla skaitmeninio raštingumo įgūdžių ugdymo srityje ir toliau išlieka svarbi. 2021 metų DESI duomenimis, pagrindinius naudojimosi skaitmeninėmis technologijomis įgūdžius jau turi 56 proc. gyventojų (ES vidurkis – taip pat 56 proc.). Tad labai svarbu nesustoti ir kartu su kitomis ES šalimis siekti ambicingų Europos Komisijos iškeltų Skaitmeninio dešimtmečio tikslų: kad pagrindinius naudojimosi skaitmeninėmis technologijomis įgūdžius iki 2030 m. turėtų 80 proc. ES gyventojų“, — teigia Rita Šukytė.

Šiuo metu asociacija „Langas į ateitį“ kviečia gyventojus mokytis savarankiškai ir pasinaudoti nemokamu gausiu mokymosi išteklių rinkiniu:

  • gyventojai gali tobulinti savo žinias mokydamiesi savarankiškai svetainėse epilietis.eu ir prisijungusi.lt;
  • mokytojai ir kiti švietimo teikėjai ras daug turinio saugesnio interneto pamokoms epilietis.eu svetainėje;
  • Nacionalinės skaitmeninės koalicijos svetainėje skaitmeninekoalicija.lt pateikiama skaitmeninių gebėjimų ugdymo informacija, nuorodos, naujienos Europos mastu.