Saugesnio interneto savaitė 2024

2024 m. vasario 6 d. daugelyje pasaulio šalių bus minima jau 21-oji Saugesnio interneto diena! Kasmet Saugesnio interneto diena švenčiama antrojo mėnesio antrosios savaitės antrąją dieną.

Dienos tikslas – atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis. Akcijos šūkis – Kurkime geresnį internetą kartu!

Lietuvoje įvairios šviečiamosios saugesnio interneto veiklos vyksta visą savaitę – tam skirta Saugesnio interneto savaitė.

 

 

 

Atributika

Saugesnio interneto savaitės atributika, kuria kviečiame naudotis informuojant savo bendruomenę apie vyksiančias akcijos veiklas.

Akcijos grotažymės

  • #SID2024
  • #SaugusInternete

Saugesnio interneto dienos renginys

Saugesnio interneto dienai paminėti skirtas renginys vyks 2024 m. vasario 6 d. 15:00 val. Kauno technologijos universiteto bibliotekoje (Studentų g. 48, Kaunas). Renginys skirtas vyresniųjų klasių mokiniams ir mokytojams. Renginio tema – skaitmeninės higienos svarba šiandienos pasaulyje (renginio programa rengiama).

Registruokitės ir pirmieji sužinokite apie emocinę gerovę internete ir saugų turinio dalinimąsi.

Renginys taip pat bus transliuojamas internetu.

Transliacijos internetu

Transliacijos internetu, skirtos viešųjų ir mokyklų bibliotekų darbuotojams, mokytojams ir visiems besidomintiems saugumo internete švietimo klausimais.

Naujausios tendencijos: slaptoji dirbtinio intelekto pusė ir kritinio mąstymo ugdymas
2023 m. vasario 8 d. 13 val.

Dirbtinis intelektas (toliau – DI) tampa vis plačiau naudojamas. Jo teikiamos turinio ir vaizdų kūrimo galimybės kelia ir naujus iššūkius saugesniam elgesiui internete. Transliacijos metu „Baltimax“ kibernetinio saugumo inžinierius ir ESET ekspertas Lukas Apynis kalbės apie DI raidą, privatumo užtikrinimą naudojant dirbtinį intelektą, kibernetinio saugumo ir dirbtinio intelekto sinergiją bei įdomiausius dirbtinio intelekto nusikaltimus.

Antroje transliacijos dalyje asociacijos „Langas į ateitį“ atstovė pristatys medžiagą, skirtą saugesnio interneto edukacijoms – medžiagą apie medijų raštingumą, kritinio mąstymo ugdymą, priemones, užtikrinančias saugesnį elgesį internete.

Transliaciją žiūrėkite čia.

Probleminis interneto naudojimas: kas tai yra?

Šiuo metu visi esame prisijungę — dirbame, bendraujame, mokomės, atsipalaiduojame internete. Daugumai mūsų tai suteikia daug naujų galimybių. Tačiau kai kuriems mūsų tai kelia ir iššūkių — įsitraukiame per daug, praleidžiame daugiau laiko nei planavome, negalime sustoti. O galbūt tai problema mūsų vaikams? Kviečiame žiūrėti 2023 metais įrašytą laidą, kurioje nagrinėjama, kada naudojimasis internetu tampa vis sudėtingesnis, ir pristatomas būdas pažvelgti į tai nauju kampu.

Laidos pranešėjai: sveikatos psichologė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto lektorė dr. Roza Joffė-Luinienė, psichologas Aleksandr Miskelovič ir lektorė, Socialinių projektų instituto direktorė Julita Pigulevičienė. Laidos partneris – Socialinių projektų institutas.

Transliaciją žiūrėkite čia.

Medžiaga edukacinėms veikloms

  • Svetainėje https://medijos.epilietis.eu/ skelbiama naujai sukurta metodinė medžiaga medijų raštingumo ir kritinio mąstymo ugdymui. Medžiaga skirta 1-12 klasių moksleivių edukacijai šešiomis temomis: saugus elgesys internete, asmens duomenų apsauga ir privatumas, kaip atpažinti dezinformaciją, kaip atpažinti socialinę inžineriją, etiškas elgesys socialiniuose tinkluose ir skaitmeninė veikla.
    Metodinę medžiagą sudaro metodinės rekomendacijos švietėjams, pamokų planų pavyzdžiai bei praktinės užduotys.
  • Kviečiame žiūrėti filmą „TikTok Boom“, kuris buvo pristatytas 2023 metų Nepatogaus kino festivalio programoje. „Tiktok, Boom“ žvelgia į vieną įtakingiausių šių dienų socialinių platformų TikTok. Filmas nagrinėja algoritminę, sociopolitinę, ekonominę ir kultūrinę jos įtaką bei poveikį, kurį mums daro ši istoriją keičianti programėlė. Šis nuoseklus tyrimas sujungia nuoširdų susidomėjimą tiktoko bendruomene ir jos inovacijomis su sveiku skepticizmu, susirūpinimu dėl saugumo problemų ir iššūkių pasaulinei politikai. Tai – empatiškas filmas apie Z kartą, nagrinėjantis, ką reiškia būti savu skaitmeniniame pasaulyje.
    Filmą rasite „Nepatogaus kino“ NK-DOKU platformoje – ji veikia nuolat ir skirta įvairioms Lietuvos bendruomenėms legaliai ir nemokamai žiūrėti kokybišką dokumentiką žmogaus teisių temomis. Rezervuoti seansus ir parsisiųsti filmo medžiagą gali tik registruoti platformos vartotojai (bendruomenės, įstaigos ar organizacijos (juridiniai ar fiziniai asmenys), kurios veikia Lietuvos teritorijoje). Registruotis galima čia.

Naudinga informacija

Rezultatai ir ataskaita

Pasibaigus Saugesnio interneto savaitei, kviečiame bibliotekas pasidalinti informacija apie organizuotas veiklas, užpildant ataskaitos formą.

Ataskaitą kviečiame pildyti pasibaigus visai savaitei, iki 2024 m. vasario 20 d. Iš kiekvienos viešosios bibliotekos lauksime tik vienos bendros ataskaitos (į kurią būtų įtrauktos ir filialuose vykusios veiklos).

Apdovanosime prizais burtų keliu išrinktas bibliotekas.