Sparčiai besikeičiančios technologijos, beribis informacijos srautas ir vis ilgesnis laikas, kurį praleidžiame skaitmeninėje erdvėje, reikalauja vis daugiau skaitmeninių žinių. Tiek asmeninėje, tiek profesinėje veikloje tampame vis labiau priklausomi nuo technologijų, taigi nenuostabu, kad darbdaviai vis dažniau reikalauja skaitmeninio raštingumo įgūdžių. 2021 m. Europos Komisijos duomenimis, šiandien skaitmeniniai įgūdžiai būtini 90 proc. darbų. Tuo tarpu 37 proc. darbo jėgos neturi pagrindinių skaitmeninių įgūdžių, o 38 proc. įmonių dėl to negali didinti darbo našumo. Būtent todėl kiekvienas mūsų turėtume siekti pagilinti savo skaitmeninius gebėjimus.

„Sparčiai besikeičiant darbo aplinkai skaitmeninės žinios ir įgūdžiai tampa vis labiau būtini. Efektyviai mūsų kasdienei veiklai ir darbui jau nebeužtenka tik pagrindinių žinių, neišvengiamai turime jas nuolat tobulinti. Kaip saugiai dirbti nuotoliniu būdu, kritiškai vertinti informacijos srautą, išvengti vis labiau plintančio ir naujas formas įgaunančio sukčiavimo internete, – tuo turime domėtis nuolat. Pokyčiai vyksta, ir mes esame atsakingi ir įpareigoti tobulėti kartu su jais, todėl nuolat primename visuomenei, kaip tai svarbu“, –  sako Rita Šukytė, asociacijos „Langas į ateitį“ direktorė.

Galima pasitikrinti savo skaitmenines žinias

Siekdama padėti skaitmeninių žinių labiausiai siekiantiems visų amžiaus grupių žmonėms, asociacija „Langas į ateitį“ jau nuo 2010 m. koordinuoja kasmet Lietuvoje vykstančią europinę akciją „Skaitmeninė savaitė 2022“. Šiais metais akcija išsiplėtė į penkias savaites ir vyks kovo 14 –  balandžio 14 d.

Kiekvienos akcijos savaitės metu Lietuvos gyventojai kviečiami pasitikrinti savo skaitmeninio raštingumo žinias, patobulinti jas ir dalyvauti internetinėse transliacijose, kurias surengti padeda Kauno technologijos universitetas.

Pirmosios savaitės tema – „Kokie mano skaitmeniniai įgūdžiai?“. Šią savaitę dalyviai turės progą įsivertinti savo žinias ir atrasti jų spragas, trukdančias efektyviai dirbti ir kokybiškai gyventi. Skaitmeniniams įgūdžiams patikrinti bus pasitelkti tiek asociacijos „Langas į ateitį“ sukurti testai, tiek testas, kurį Europos Komisija parengė pagal Europos skaitmeninio raštingumo supratimo ir tobulinimo sistemą piliečiams („DigComp“).

Antroji savaitė, vyksianti kovo 21-25 d., susitelks ties kibernetinio saugumo žiniomis ir saugesniu elgesiu internete. Stiprus ir sunkiai atspėjamas slaptažodis yra tik viena iš priemonių norint išlikti saugiems kibernetinėje erdvėje. Viena iš šios savaitės transliacijų lektorių Lietuvos skaitmeninė kuratorė Renata Danielienė papasakos, kokie pavojai gali tykoti tiek mūsų, tiek mūsų vaikų interneto platybėse ir kaip nuo jų geriausia apsisaugoti, o kompetentingi finansinių nusikaltimų prevencijos ekspertai patars, kaip stiprinti savo budrumą, ką privalome žinoti apie finansus ir internetą, kad neužkibtume ant sukčių kabliuko, galiausiai – kaip elgtis, atsidūrus įtarimų keliančioje situacijoje.

Skaitmeninius įgūdžius gali tobulinti kiekvienas

Trečiosios savaitės tema – STEM įgūdžiai. STEM yra gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos kryptys. Ši sritis sulig kiekvienais metais tampa vis labiau perspektyvi taip greitai besikeičiančiame technologijų pasaulyje. Baltijos edukacinių technologijų institutas šios savaitės metu kviečia į diskusiją internete. Šis laikmetis ypač palankus mergaitėms ir merginoms, kurios dar mokykloje nusprendė atrasti kelią STEM srityje ir palengvinti ateities studijų pasirinkimą. Diskusijos metu pasidalinsime merginų, turinčių ilgametę patirtį technologijų sektoriuje, patarimais, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, norint ne tik sėkmingai studijuoti STEM, bet ir dirbti kūrybingą bei įdomų darbą šioje srityje.

Balandžio 4-8 d., ketvirtąją savaitę, tobulinsime skaitmeninius įgūdžius. Yra sakoma, kad jeigu nejudame į priekį, tai judame atgal. Taip pat yra ir su skaitmeniniu raštingumu. Šiais laikais turime visas galimybes praktikuoti šiuos įgūdžius tiek laisvalaikiu, tiek darbe, taigi progų patobulėti yra labai daug.

Šalia savarankiško mokymosi pamokų visus dirbančiuosius pakviesime į UAB ATEA specialistų paskaitą „Darbo nuotoliniu būdu iš namų principai ir apsaugos priemonės“. Ši tema pastaruoju metu vis dar nepraranda aktualumo.

Taip pat šią savaitę akcijos partneris UAB „Idea Prima“ pakvies susipažinti su emocinės sveikatos virtualios pagalbos būdais bei patars, kaip nepaklysti skaitmeninėje erdvėje.

Kritinis mąstymas yra būtinas

Paskutiniąją akcijos savaitę Lietuvos nacionalinė M. Mažvydo biblioteka ir dr. Ramūnas Trimakas užbaigs internetine transliacija apie kritinį mąstymą bei kodėl jis mūsų visuomenėje yra ypač svarbus šiais dezinformacijos kupinais laikais. Kiekvienas šiomis dienomis susiduriame su propaganda ir melagienomis. Norint atsispirti šiai klaidinančiai informacijai, visų pirma yra svarbiausia ją atpažinti. Apie tai ir daug daugiau diskutuosime penktąją akcijos savaitę.

„Skaitmeninė savaitė“ (angl. ALL DIGITAL Week) – kiekvienais metais visoje Europoje vykstanti skaitmeninių įgūdžių ugdymo akcija. Jos tikslas – paskatinti gyventojus geriau suprasti moderniąsias  technologijas, atrasti jų kuriamą naudą bei išmokyti efektyviai naudotis jomis kasdienėje veikloje.

Daugiau informacijos apie akcijos „Skaitmeninė savaitė 2022“ veiklas Lietuvoje galima rasti www.epilietis.lt, o visos ES renginiai: www.alldigitalweek.eu.